728 x 90

Заеднички Германски овчар здравствени проблеми

Компјутери и прашања кои се заеднички во германскиот овчар раса

Германскиот овчар е фит и здрав куче што може да се пофали на животниот век на 9 – 12 години, што е одлично за големи раса куче.

Германски овчар здравствени проблемиHowever, постојат голем број на наследни состојби, како и други здравствени проблеми кои се распространети во германскиот овчар (ДДЦК) раса, за која што треба да биде свесен за, особено ако сте во потрага за купување на куче од одгледувачот или да донесат еден од спасувачки или засолниште.

Подолу се неколку од најчестите здравствени проблеми кои можат да бидат застапени во германски овчар раса, кои се вреди да се знае, па вие сте добро подготвени кога ќе изберам да додадете ДДЦК на Вашето семејство.

Хип дисплазија

Ова е веројатно број еден најчестите здравствени прашање видено во германски овчари. Хип дисплазија е абнормална формирањето на хип приклучок.

Во својата најтешка форма, тоа може да резултира со куцане, as well as, тешка артритис на колковите. Хип дисплазија е генетска карактеристика која може да биде под влијание на повеќе фактори на животната средина.

Тоа е обично предизвикано од бедрената коска кој не успева да ги собере правилно во карлицата приклучок. Таа, исто така може да биде резултат на слабо развиен мускули во пределот на карлицата на кучето.

Голем раса кучиња, вклучувајќи германски овчари се повеќе подложни на хип дисплазија.

Некои од неговите заеднички симптоми вклучуваат умерена куцане која одеднаш може да се влоши, Еден некоординиран одењето, и или значајни слабости во задниот екстремитети. Кучето исто така може да цимолат од болка артритис особено кога станувате од легнал, или да одат нагоре и надолу по скалите.

Во зависност од тежината на хип дисплазија, операција може да се бара поправи колковите со цел да се спречи сериозна артритис и куцане во куче како што старее.

Колено дисплазија

Ова е состојба која вклучува повеќе развојни абнормалности на кучето лактот зглоб.

Повеќето абнормалности се поврзани со болеста на заедничката 'рскавица, која е исто така се нарекува osteochondrosis, која е најчеста причина за оваа состојба.

Знаците се состои од различни степени на куцане во предните нозе што се влошува со нормална вежба. Типично, лактот ќе се одржи кон надвор од градниот кош и може да се појави потечени.

Во зависност од тежината на оваа состојба, операција може да бидат потребни за целокупното здравје и квалитетот на животот на кучето.

Гастрична дилатација volvulus (GDV) (Познат и како. Нередот)

Оваа состојба обично се нарекува нередот. Тоа е брзо напредува и опасна по живот состојба се гледа во големи длабоки штица кучиња вклучувајќи германски овчари. Тоа е фатално ако не се третира веднаш.

Оваа состојба е предизвикана кога гас отекува стомакот предизвикува таа да се "пресврт" и му го отсече протокот на крв во стомакот и други органи, која ако не се лекува може да убие куче во под еден час.

Има многу работи кои се смета дека предизвикуваат оваа состојба, туку неколку ветеринари повеќето се согласуваат на се;

  • Кучињата се јаде само еден голем оброк дневно (тие треба да јадат 2 - 3 помали оброци дневно)
  • Вежба рок од еден час пред или после јадење
  • Куче што јаде премногу брзо може да предизвика да голтај воздухот што придонесува за нередот
  • Стресот може да придонесе за куче надуеност

Некои од знаците на нередот се, неуспешни обиди да се повраќаат, подуени стомакот, или тешки salivating drooling или слуз од устата, немир, шеташе, прекумерно пиење и веднаш да се повраќаат назад, итн.

Повторно, ова е опасна по живот за итни случаи, кои ќе бараат итна операција да се поправи, за ако не се лекува, секогаш е фатална.

Additionally, кучиња кои имаат подуени се многу поподложни на надуеност повторно, Значи, ако вашето куче не нередот бидете сигурни да има ветеринар направи профилактички gastropexy за време на операцијата за итни случаи, а корекција на нередот. Што значи тоа е шиење на желудникот, во ѕидот на телото за да се спречи стомакот од извртување повторно во иднина.

Дегенеративни Миелопатија

Ова е болест на 'рбетниот мозок и тоа е најчеста кај постарите кучиња. Тоа е авто-имуна болест која е многу слична на АЛС (амиотрофична латерална склероза) и мултиплекс склероза кај луѓето. Исто така е наследна состојба.

Неодамнешните истражувања ги идентификувале ген со името супероксид дисмутаза 1 протеини (SOD1) како главен фактор на ризик за развој на оваа состојба. Тоа во голема мера влијае на задните нозе и, исто така, предизвикува мускулите загуба и недостаток на координација. Погодените кучето ќе почне да се тетеравел при одење, повлечете своите нозе или зглоб над.

Повеќето кучиња со оваа состојба ќе биде потребна инвалидска количка или количка како што болеста напредува. Инвалидска количка ќе им овозможи на кучето да остане мобилни и продолжи со добар квалитет на живот.

За среќа, постои тест, кој е достапен за да се види дали вашиот Германски овчар го носи генот. Еве го линкот ако сте заинтересирани да нарачате Дегенеративни Миелопатија ДНК тест.

Артритис

Ова е еден вид на заеднички нарушување што обично вклучува една заедничка или повеќе. Повеќето кучиња во одреден момент во својот живот ќе страдаат од артритис. Сериозноста ќе зависи од кучката и нејзините здравствени проблеми, стил на живот, итн.

Постојат различни форми на артритис која влијае на кучињата и луѓето, како и. Најчестите причини за артритис вклучуваат воспаление во зглобовите или зглобовите, возраст и инфекција. Еден германски овчар со артритис понекогаш ќе се влечкаат додека шетаат и покажуваат непријатност, раздразливост и восклик на болка.

Постојат неколку третмани кои ќе ви помогнат вашиот пес со своите болки од артритис. Едно нешто што е често им помага на Глукозамин и Хондроитин додатоци. Овие може да се купи преку шалтер од домашно милениче продавница, или од вашиот ветеринар.

Ако болката е малку потешка ќе сакате да зборувате со вашиот ветеринар за лекови на рецепт. Rimadyl е познато да помогне значително со воспаление и болка поврзани со артритис.

Von Willebrand-овата болест

Von Willebrand-ова болест е наследна состојба која може да влијае на Германски овчар кучиња, како и други раси. Тоа е многу слична на хемофилија кај луѓето. Тоа го прави тешко за крвта на кучето во згрутчувањето.

Симптомите вклучуваат продолжено или обилно крварење кога кучето е подложен на повреди, хирургија, или кога нејзиниот ноктите се исечени. Други симптоми се види за лесно модринки, спонтано крварење како што nosebleeds, крв во измет или урина, крварење на непцата, или крварење од вагината.

Третманот кој може да се бара кога загуба на крв се случува може да вклучува трансфузија на крв или трансфузија на плазма.

Panosteitis

Исто така познат како пано, е честа болест на коските во одгледување на млади кучиња кој се карактеризира со коска ремоделирање и зголемувањето на бројот. Тоа е општо познато како "растечка болка."

здравствени проблеми Германски овчарТоа е нормално распространети во големи раси на кучиња, и машки германски овчари се повеќе подложни на panosteitis од нивните женски партнери. Кучињата страдаат од оваа состојба обично покажуваат куцане и болка во екстремитетите, кои често се доаѓа и оди.

Пано може да трае од неколку недели до неколку месеци, и обично се случува само во кучиња под 18 месеци од животот, кога тие се случува преку големиот раст spurts додека транзиција од мало кутре за младите возрасни кучиња.

Во моментов не постои третман за пано освен болка за управување. Постојат многу рецепт болка relievers дека вашиот ветеринар може да препише и да им помогне со болка.

Покрај тоа навистина не е многу што може да се направи за да се спречи пано. Единствената опција може да се хранат вашите големи раса куче, возрасни храна за кучиња, наместо на кутре храна да им помогне на бавен раст на кучето. However, Секогаш разговарајте за тоа со вашиот ветеринар пред да се хранат вашето кученце, возрасни храна за домашни миленици.

Партал

Исто така познат како хронична површна кератитис, панус е состојба која влијае на рожницата на кучето. Тоа обично влијае средовечен германски овчари. Ова наследна состојба обично се развива како куче продолжува да старее.

Некои од вообичаените знаци на оваа состојба вклучуваат појава на покачен розова маса на рожницата и потечени очни капаци. Ако кучето не се лекува навремено, тогаш тоа ризикува да ја изгуби пред очите.

Постојат многу третмани достапни во зависност од тежината, од едноставно секојдневно капки за очи во очи хирургија, сепак не постои лек. Ова е прогресивна болест која на крајот може да доведе до слепило дури и со третман. За да дознаете сите потенцијални третмани, контактирајте со вашиот ветеринар за нивните препораки.

Катаракта

Катаракта се услов за очи која резултира од формирањето на транспарентноста во око леќа куче предизвикува куче да имаат појасна визија. Катаракта може да бидат предизвикани од старост, траума на окото, како и наследни состојби.

Главниот симптом на катаракта се замаглени очи. Постарите кучиња заедно со оние со дијабетес се повеќе подложни на катаракта.

Постојат неколку различни третмани за да им помогне со катаракта. Една од нив е додатоците во исхраната и антиоксиданси. Другата е операција на катаракта.

Остеохондритис дисеканс

Тоа е болест на рскавиците и тоа може да влијае на различни зглобови во куче. Тоа во голема мера влијае на големи или џиновски кучиња иако тоа може да влијае на мали кучиња во пати.

Тоа влијае на рамената, колена или колената иако рамената најчесто се погодени. Симптомите на остеохондритис дисеканс се во голема мера куцане во погодените ногата или ногата. Неколку фактори како што се повреди на заеднички, Брзиот раст, генетика, исхрана, и хормонска нерамнотежа се поврзани со оваа состојба.

Третман за оваа состојба е обично хирургија, Меѓутоа, ако се фатени доволно рано постојат некои лекови кои може да помогне да се спречи понатамошно оштетување на рскавицата и дегенерација.

Кардиомиопатија

Ова е прогресивна болест на срцевиот мускул кој се карактеризира со зголемена срце дека не функционира правилно.

Кучињата со кардиомиопатија имаат зголемени горните и долните комори на срцето, иако од една страна е повеќе сериозно погодени во споредба со останатите. Таа е една од главните причини за конгестивна срцева слабост кај кучињата.

Нејзините причини се во голема мера непознат, иако недостатоци во исхраната на карнитин или таурин се поврзани со оваа состојба. Некои кучиња се генетски подложни на оваа болест, додека машките раси се изложени на поголем ризик од оваа болест од нивните женски партнери.

Симптоми на кардиомиопатија вклучуваат недостаток на здив, абдоминална дистензија, транзиторно губење на свест, нетолеранција вежба, вишокот задишан или кашлање. Било кој од овие симптоми е потребна итна ветеринарна нега.

Постојат многу различни лекови третмани во зависност од видот на кардиомиопатија и сериозноста на болеста, па третмани се персоналните индивидуалните потреби вашето домашно милениче. However, не постои лек за болеста.

Хиперпаратиреоидизам

Хиперпаратироидизам е состојба при што туморот се наоѓа во паратироидната жлезда доведува до лачење на паратироиден хормон во вишок, па оттука и зголемување на нивото на калциум во крвта од активирањето на ре-апсорпција на калциумот од коските.

Откако вишокот на паратироидниот хормон во крвта циркулира, на кучето почнува покажува симптоми како што се повраќање, зголемена жед и мокрење, Бавноста и недостаток на апетит.

Нејзините две главни причини се тумор на паратироидната жлезда, или недоволна исхранетост. Третманите се разликуваат во зависност од причината. Ако тоа е предизвикано од тумор на паратироидната жлезда, тогаш хирургија обично е потребно со следење лекови, како и потенцијалните специјализирани исхрана за да се справат со состојба.

Егзокрините панкреасни инсуфициенција

Егзокрините панкреасни инсуфициенција (И) е синдром кој се карактеризира со недостаток или недостатокот на егзокрините панкреасни ензими и способноста да се произведе инсулин, што го прави невозможно за кучето да се вари храната правилно.

Егзокрините панкреасни инсуфициенција е наследна во германски овчари. Тоа се случува кога на панкреасот ацинусна атрофија (ПАА) – кои се ензими кои помагаат варењето на масти, скроб и протеини- не функционираат правилно.

Некои од заеднички симптоми на егзокрините панкреасни инсуфициенција вклучуваат дигестивни проблеми како што се дијареја, губење на тежината и покрај нормален или зголемен апетит, и coprophagia (состојба во која куче јаде своја измет.)

Третманот е прав ензим кој се меша со храната вашето домашно милениче. Овој ензим, ќе треба да се даде на вашето куче за остатокот од својот живот.

Хемангиосаркома

Ова е инвазивен вид на рак кој се јавува главно кај кучињата. Хемангиосаркома е сарком, кој произлегува од поставата на крвните садови '. Тоа е неизлечива тип на рак кои некогаш откриени обично е многу агресивен.

Вегас ДДЦК ПикТоа обично се гледа во слезината, срцето или црниот дроб, иако тоа може да се најде во други органи, како и.

Некои од заеднички симптоми на хемангиосаркома вклучуваат губење на тежината, недостаток на апетит, летаргија, срцеви аритмии, и, за жал ненадејна смрт.

Иако вистинската причина за хемангиосаркома се уште не е идентификуван, се верува дека одредени раси на кучиња се повеќе подложни на оваа состојба од другите, со германски овчари се врвот меѓу нив.

Третманот во моментов на располагање е операција за отстранување на заболениот орган, и хемотерапија. Како и да е типичен животниот век на еден германски овчар еднаш откриени е насекаде од 90 - 180 дена со операција и хемотерапија.

Јас за жал имаат лично искуство со оваа ужасна рак. Мои Германски овчар Вегас имал оваа болест одвратното. За да прочитате за моето лично искуство со нејзиниот дијагноза –> Вегас е хемангиосаркома Дијагноза или да прочитате за денот кога таа починала –> Broken Hearted.

Остеосарком

Остеосарком е најчестата форма на рак на коските кој се наоѓа во кучиња. Тоа е исклучително агресивен и има потенцијал да се шири во други делови од телото на кучето.

Симптомите се суптилни и тие може да варираат од оток, заеднички или болки во коските да куцане. Обично од времето никакви симптоми се појави на рак веќе се шири и така дијагнозата за кучето, во тој момент е многу слаб.

Во моментов, тоа не е познато што го предизвикува овој тип на рак.

Достапните третман е ампутација на екстремитетите, каде што се наоѓа рак, а потоа хемотерапија. Со ампутација и хемотерапија просечните стапки на преживување се до една година.

Lymphosarcoma

Исто така познат како рак на лимфоцити, lymphosarcoma е третиот најчест рак кај кучињата. Тоа обично влијае на кучиња на возраст меѓу 6-9 години, иако кучиња од сите возрасти може да бидат погодени, како и. Германски овчари се меѓу раси кои се многу подложни на lymphosarcoma.

Причината или причините на lymphosarcoma допрва треба да бидат идентификувани. Некои од заеднички симптоми вклучуваат потечени лимфни јазли, слабост, губење на тежината и губење на апетитот, зголемување на пиење, и зголемување на фреквенцијата на мокрење.

Опции на третман вклучуваат хемотерапија или трансплантација на коскена срж. Кучињата потенцијално може да се постигне ремисија со двете, со ремисија која трае во просек до две години.

Заклучок

Ве молиме запомнете дека секоја раса на куче ќе имаат проблеми со кои тие се повеќе склони кон и за жал многу од тоа е поради неодговорно размножување што се случи во текот на многу години од првиот раса стана популарен.

Откако раса стекнато популарност на побарувачка за германски овчар експлодира. За да се задоволат побарувачката на добра за размножување практики стана помалку вообичаена. Како двор одгледувачи и кутре мелници стана повеќе истакнати раса развиена здравствените проблеми кои се пренесува од генерација на генерација.

Јас сум многу поборник за спасување кучиња со донесување на ДДЦК од засолништата, и спасување, итн. Сепак, ако сте решени да купите кученце не заборавајте да се само купување од реномирани одгледувачот.

Овде е голема листа од ASPCA за тоа како да се утврди дали сте пронашле реномирана одгледувачот –> ASPCA селекционерски Список за проверка.

Се надевам дека овој член помогна да ви рака со знаења во однос на заедничките здравствени проблеми во германски овчари.

Со тоа знаење Се надевам дека ќе бидат подобро подготвени ќе треба да одлучи за да додадете Германски овчар со вашето семејство, или ако веќе сте доволно среќни да имаат еден или повеќе, како дел од вашата актуелна семејство.

Среќно.

Како овој блог пост?
Добиете повеќе директно на вашиот е-мејл со пријавувањето Денес, ПОВЕЌЕ:

Земете Мој БЕСПЛАТНО ebook:

5 Човекови Лекови никогаш да не дадете вашата Германски овчар

 

336 x 280