728 x 90

Common Gjermanisht Shepherd Problemet shëndetësore

Çështjet Shëndeti Common In The race Shepherd gjermane

Bariu gjermane është një qen i aftë dhe të shëndetshme që krenohet me një jetëgjatësi të 9 – 12 vjet, e cila është e madhe për një qen i madh race.

Gjermane Shepherd Çështjet ShëndetiHowever, ka një numër i kushteve trashëguar, si dhe shqetësime të tjera shëndetësore që janë të përhapura në gjermanisht Shepherd Dog (GSD) race, për të cilat ju duhet të jenë të vetëdijshëm, veçanërisht nëse ju jeni duke kërkuar për të blerë një qen nga një Breeder ose miratojë një të tillë nga një shpëtim apo strehim.

Më poshtë janë një numër i problemeve më të zakonshme shëndetësore që mund të jenë të përhapura në racë Shepherd gjermane që janë me vlerë të dish, kështu që ju janë të përgatitur mirë kur zgjedh për të shtuar një GSD për familjen tuaj.

Dysplasia Hip

Kjo është ndoshta çështja numër një më i zakonshëm shëndetësor shihet në gjermanisht Barinjtë. Dysplasia hip është një formimi jonormal i prizë hip.

Në formën e tij më të rëndë, ajo mund të rezultojë në çalim, as well as, artrit i rëndë i hip joints. Dysplasia hip është një tipar gjenetik që mund të ndikohet nga disa faktorë të mjedisit.

Ajo shkaktohet zakonisht nga një femuri që nuk i përshtaten si duhet në prizë legenit. Ajo gjithashtu mund të jetë rezultat i muskujve të zhvilluara dobët në zonën e legenit një qeni.

Qentë e mëdha race përfshirë Barinjtë gjermane janë më të ndjeshëm për të dysplasia hip.

Disa nga simptomat e saj të zakonshme përfshijnë dobësimin e tyre të moderuar që mund papritmas të përkeqësohet, një ecje e pakoordinuar, dhe apo dobësi e dukshme në gjymtyrët e pasme. Qeni mund të qaj për shkak të dhimbje arthritis veçanërisht kur bëhet deri nga të gënjyer poshtë, ose duke shkuar lart e poshtë shkallëve.

Varësisht nga shkalla e dysplasia hip, operacioni mund të jetë e nevojshme të korrigjuar ijet me qëllim parandalimin e artritit rënda dhe dobësimin e tyre në qen si ajo merr të vjetër.

Bërryl dysplasia

Kjo është një gjendje që përfshin anomalitë shumta të zhvillimit të një qeni bërryl-të përbashkët.

Shumica e anomalitë janë të lidhura me sëmundjen e kërc përbashkët, cila është referuar edhe si osteochondrosis, cili është shkaku më i zakonshëm i kësaj gjendje.

Shenjat të përbëhet nga shkallë të ndryshme çalim në këmbët e para që përkeqësohet me ushtrimin normal. Në mënyrë tipike, bërryl është mbajtur jashtë nga gjoks dhe mund të duket i fryrë.

Varësisht nga ashpërsia e kësaj gjendje, operacioni mund të jetë e nevojshme për shëndetin e përgjithshëm dhe cilësinë e jetës për të qen.

Lukthit zgjerim volvulus (GDV) (a.k.a. Fryhem)

Ky kusht është zakonisht të referuara si fryhem. Ajo është një jetë kusht kërcënuese duke përparuar shpejt dhe shihen në qentë të mëdha chested thellë duke përfshirë Barinjtë gjermane. Kjo është fatale nëse nuk trajtohet menjëherë.

Kusht është shkaktuar kur gazi shtohet stomakun duke shkaktuar atë për të "prerë" dhe prerë rrjedhjen e gjakut në stomak dhe organet e tjera, që nëse nuk trajtohet mund të vrasë një qen në kuadrin e një ore.

Ka shumë gjëra të mendohet për të shkaktuar këtë kusht, por një më pak veterinerët dakord me radhë janë;

  • Dogs të hahet vetëm një vakt të madh në ditë (ata duhet të hani 2 - 3 vakte të vogla në ditë)
  • Ushtrimi brenda një ore para ose pasi të hahet
  • Një qen që ha shumë shpejt mund të shkaktojnë ato për të gllënjkë poshtë ajrit e cila kontribuon në fryhem
  • Stresi mund të kontribuojë në një bloating qen

Disa nga shenjat e kapardisem janë, Përpjekjet e pasuksesshme për të vjella, një bark i fryrë, salivating rëndë ose drooling ose mukusit nga goja, shqetësim, pacing, pirja e tepruar dhe menjëherë të vjella it back up, etj.

Përsëri kjo është një jetë emergjente kërcënuese se do të kërkojnë kirurgji emergjente për të korrigjuar, për në qoftë se nuk trajtohet ajo është gjithmonë fatale.

Additionally, Qentë që kanë fryrë janë shumë më të ndjeshëm ndaj bloating përsëri, kështu që nëse qeni juaj ka fryhem të jetë i sigurt që të ketë veteriner bëni një gastropexy profilaktik gjatë operacionit të emergjencës ndërsa korrigjimin e kapardisem. Çfarë kjo do të thotë është suturing stomakun në murin e trupit për të parandaluar stomak nga gjarpërues përsëri në të ardhmen.

Myelopathy degjenerative

Kjo është një sëmundje e palcës kurrizore dhe ajo është më e përhapur në qentë më të vjetër. Ajo eshte nje semundje auto-imune që është mjaft e ngjashme me ALS (skleroza amiotrofike laterale) dhe skleroza e shumëfishtë tek njerëzit. Ajo është gjithashtu kusht i trashëguar.

Hulumtimet e fundit ka identifikuar një gjen nga dismutase superoxide Emri 1 proteinë (SOD1) si një faktor kryesor rreziku për zhvillimin e këtij kushti. Kjo në masë të madhe ndikon në këmbët mbrapa dhe gjithashtu shkakton humbjen e muskujve dhe mungesën e koordinimit. Qen i prekur do të fillojë hapa të pasigurt kur ecin, zvarrit këmbët e tij ose të dorëzohem gjatë.

Shumica qentë me këtë kusht do të kërkojë një karrige me rrota ose karrocë si sëmundja përparon. Një karrocë do të lejojë qen të mbeten të lëvizshme dhe të vazhdojë një cilësi të mirë të jetës.

Për fat të mirë ekziston një provë që është në dispozicion për të parë nëse Shepherd juaj gjermanisht mbart gjenin. Këtu është lidhja në qoftë se jeni të interesuar në urdhërimin e një Testi degjenerative Myelopathy ADN-së.

Artrit

Ky është një lloj i çrregullimit të përbashkët që zakonisht përfshin një të përbashkët apo më shumë. Shumica e qenve në një pikë në jetën e tyre do të vuajnë nga artriti. Ashpërsia do të varet nga çështjet e saj shëndetësore qen dhe, Stili i jetës, etj.

Ka forma të ndryshme të artritit që prek qentë dhe njerëzit, si dhe. Shkaqet më të zakonshme të artritit përfshijnë inflamacion në joints përbashkët ose, mosha dhe infeksion. Një qen gjerman Shepherd me artrit ndonjëherë do të butë, ndërsa në këmbë dhe të shfaqin parehati, nervozizëm dhe thirrje e dhimbjes.

Ka disa trajtime që do të ndihmojë qen tuaj me dhimbje arthritis saj. Një gjë që shpesh ndihmon është glucosamine dhe chondroitin shtesa. Këto mund të blihen mbi counter nga një dyqan manar ose nga veterineri juaj.

Nëse dhimbja është pak më i rëndë që ju do të dëshironi të bisedoni me veteriner tuaj në lidhje me recetë ilaçe. Rimadyl është i njohur për të ndihmuar në mënyrë të konsiderueshme me inflamacion dhe dhimbje të lidhur me artrit.

Sëmundja von Willebrand-së

Sëmundja von Willebrand është një kusht trashëguar që mund të ndikojnë në gjermanisht Shepherd Dogs, si dhe racave të tjera. Kjo është shumë e ngjashme me hemofili në njerëz. Kjo e bën të vështirë për gjak qeni për të ngjizur.

Simptomat e saj përfshijnë zgjatur apo gjakderdhje të tepërt kur një qen është nënshtruar lëndimeve, kirurgji, ose kur thonjtë e saj janë clipped. Simptoma të tjera për të parë për të lehtë bruising, gjakderdhje spontane të tilla si nosebleeds, gjak në feces apo urinës, gjakderdhje mishrat, ose gjakderdhje nga vagina.

Trajtim që mund të kërkohet kur humbja e gjakut ndodh mund të përfshijë një transfuzion gjaku apo plazma transfuzion.

Panosteitis

Gjithashtu i njohur si Pano, është një sëmundje e zakonshme e eshtrave në rritje e qenve të rinj që karakterizohet nga remodeling eshtrave dhe përhapja. Kjo është zakonisht të referuara si "dhimbje në rritje."

probleme shëndetësore Shepherd gjermaneKjo është zakonisht i përhapur në racave të mëdha të qenve, dhe Barinjte gjermane meshkuj janë më të ndjeshëm ndaj panosteitis se sa homologët e tyre femra. Dogs vuajnë nga kjo gjendje zakonisht shfaqin dobësimin e tyre dhe dhimbje në gjymtyrë që shpesh vjen dhe shkon.

Pano mund të zgjasë diku nga disa javë deri në disa muaj, dhe zakonisht ndodh vetëm në qentë nën 18 muaj të moshës, kur ata janë duke shkuar nëpër spurts të mëdha të rritjes, ndërsa në tranzicion nga një qenush për të qen të rinj të rritur.

Aktualisht nuk ka trajtim për Pano të tjera se menaxhimin e dhimbjes. Ka shumë relievers dhimbje recetë që vet juaj mund të porosis për të ndihmuar me dhimbje.

Përveç kësaj ka të vërtetë nuk ka shumë që mund të bëhet për të parandaluar Pano. Opsioni i vetëm mund të jetë ushqyer kone tuaj të madhe race, ushqim i rritur qen në vend të ushqimit kone për të ndihmuar të ngadalësojë rritjen qeni. However, gjithmonë të diskutuar këtë me veteriner tuaj para se të ushqyer kone tuaj, ushqim i rritur manar.

Zhele

Gjithashtu i njohur si keratitit kronik sipërfaqësor, pannus është një kusht që ndikon kornea një qeni. Ajo zakonisht prek të moshës mesatare barinj gjermanë. Kjo gjendje e trashëguar normalisht zhvillohet si qen vazhdon të moshës.

Disa nga shenjat e zakonshme të kësaj gjendje të përfshijë një pamjen e një masë të ngritur rozë në kornea dhe fryrë qepallat. Nëse qeni nuk është trajtuar në fillim, atëherë ajo rrezikon të humbasë shikimin e saj.

Ka shumë trajtime në dispozicion në varësi të ashpërsia, nga syri i thjesht përditshme bie në kirurgji sy, megjithatë nuk ka shërim. Kjo është një sëmundje progresive që mund përfundimisht të rezultojë në verbëri madje edhe me trajtimin. Për të gjetur të gjitha trajtimet e mundshme, kontaktoni veteriner tuaj për rekomandimet e tyre.

Cataracts

Cataracts janë një kusht sy që rezulton nga formimi i një perde në lente një qeni sy duke shkaktuar qen që të ketë një vizion blurry. Cataracts mund të shkaktohet nga pleqëri, trauma te syrit, kushte si trashëguara.

Simptomë kryesor i cataracts janë sytë me re. Qentë më të vjetër së bashku ata me diabet janë më të ndjeshëm ndaj katarakte.

Nuk janë një çift i trajtimeve të ndryshme për të ndihmuar me katarakte. Njëra është shtojcave ushqimore dhe antioksidantë. Tjetër është kirurgji katarakt.

Dissecans Osteochondritis

Kjo është një sëmundje e cartilages dhe kjo mund të ndikojë në nyje të ndryshme në një qen. Kjo në masë të madhe ndikon qentë të mëdha apo gjigante edhe pse ajo mund të ndikojë në qentë të vogla në kohë.

Ajo ndikon supet, gjunjë ose hocks edhe pse supet janë të prekur më së shpeshti. Simptomet e dissecans osteochondritis janë kryesisht çalim në këmbën e prekur ose gjymtyrë. Disa faktorë të tillë si trauma të përbashkët, Rritja e shpejtë, gjenetikë, ushqim, dhe zhbalancimeve hormon janë të lidhura me këtë kusht.

Mjekimi për këtë gjendje është zakonisht kirurgji, megjithatë në qoftë se kapet në fillim të mjaftueshme ka disa ilaçe që mund të ndihmojë të ndaluar dëmtimin e mëtejshëm kërc dhe degjenerim.

Cardiomyopathy

Kjo është sëmundje progresive e muskujve të zemrës e cila karakterizohet zakonisht nga një zemër të zgjeruar që nuk funksionon siç duhet.

Qentë me cardiomyopathy keni një zgjeruar dhomat e sipërme dhe të ulëta të zemrës, edhe pse njëra anë është e prekur më rëndë në krahasim me tjetrin. Kjo është një nga shkaqet kryesore të dështimit të zemrës congestive në qentë.

Shkaqet e saj janë kryesisht të panjohura, megjithëse mangësitë ushqyese të carnitine ose taurine kanë qenë të lidhura me këtë kusht. Disa qentë janë gjenetikisht të ndjeshëm ndaj kësaj sëmundje, ndërsa racat meshkuj janë në një rrezik më të madh të kësaj sëmundje se sa homologët e tyre femra.

Simptomet e cardiomyopathy përfshijnë gulçim, distension barkut, Humbja i rastit i ndërgjegjes, ushtrim intolerancës, gulçues tepërt ose kollitjes. Ndonjë nga këto simptoma kërkojnë kujdes të menjëhershëm veterinare.

Ka shumë trajtime të ndryshme të mjekimit në varësi të llojit të cardiomyopathy dhe ashpërsia e sëmundjes, kështu trajtime janë të personalizuar për nevojat individuale manar tuaj. However, nuk ka shërim për sëmundjen.

Hyperparathyroidism

Hyperparathyroidism është një gjendje ku një tumor të vendosura në gjëndrës parathyroid çon te sekretimit te hormonit paratiroid tepërt, duke rritur nivelet e kalciumit në gjak duke shkaktuar ri-thithjen e kalciumit nga eshtrat.

Pasi hormon tepërt parathyroid qarkullon në gjak, qen fillon ekspozuar simptoma të tilla si të vjella, rritur etje dhe urinim, sluggishness dhe mungesa e oreksit.

Dy shkaqet kryesore të saj janë një tumor në gjëndra parathyroid, ose kequshqyerja. Trajtimit ndryshojnë në varësi të shkakut. Nëse ajo është shkaktuar nga një tumor në gjëndër parathyroid, atëherë kirurgji është e nevojshme zakonisht me ndjekin deri ilaçe, si dhe një dietë të mundshëm të specializuar për të menaxhuar gjendjen.

Pamjaftueshmëri pankreatik exocrine

Pamjaftueshmëri pankreatik exocrine (DHE) është një sindromë që karakterizohet nga një mangësi apo mungesës së enzimeve exocrine pankreatik dhe aftësinë për të prodhuar insulinë, që e bën të pamundur për qen për të tretet ushqimi siç duhet.

Pamjaftueshmëri pankreatik exocrine është i trashëguar në Barinjtë gjermane. Kjo ndodh atrofi kur pankreatik acinar (PAA) – të cilat janë enzima që ndihmojnë në tretjen e yndyrave niseshte dhe proteina- dështojnë të funksionojnë siç duhet.

Disa nga simptomat e zakonshme të pamjaftueshmërisë exocrine pankreatik përfshijnë probleme të tretjes të tilla si diarre, humbje peshe pavarësisht oreksit normale apo rritje, dhe coprophagia (një gjendje në të cilën një qen ha mut e vet.)

Trajtimi është një enzimë pluhur që është i përzier me ushqim manar tuaj. Kjo enzimë do të duhet të jepet për të qen tuaj për pjesën tjetër të jetës së saj.

Hemangiosarkoma

Ky është një lloj pushtuese e kancerit që ndodh kryesisht në qentë. Hemangiosarkoma është një sarkomë që lind nga rreshtim të enëve të gjakut. Kjo është një lloj e pashërueshme e kancerit që dikur zbuluar është zakonisht shumë agresive.

Vegas GSD PicKjo është parë në mënyrë tipike në shpretkë, zemër ose mëlçisë, edhe pse ajo mund të gjendet në organet e tjera, si dhe.

Disa nga simptomat e zakonshme të hemangiosarkoma përfshijnë humbje peshe, Mungesa e oreksit, letargji, aritmi të zemrës, dhe vdekja e papritur për fat të keq.

Edhe pse shkaku i vërtetë i hemangiosarkoma ende nuk është identifikuar, besohet se ushqen të caktuara të qenve janë më të ndjeshëm ndaj kësaj gjendje se të tjerët, me Barinjte gjermane të qenë më i lartë në mesin e tyre.

Trajtimi aktualisht në dispozicion është operacioni për të hequr organin e prekur, dhe kimioterapia. Megjithatë jetëgjatësia tipike e një Bariu gjermane sapo zbuluar është diku nga 90 - 180 ditë me kirurgji dhe kimioterapia.

Unë për fat të keq kanë përvojë personale me këtë kancer të tmerrshme. My German Shepherd Vegas pasur këtë sëmundje të urryer. Për të lexuar në lidhje me përvojën time personale me diagnozën e saj –> Vegas-it hemangiosarkoma Diagnoza apo për të lexuar në lidhje me ditën që ajo u nda nga jeta –> Broken Hearted.

Osteosarkome

Osteosarkome është forma më e zakonshme e kancerit të kockës që është gjetur në qentë. Kjo është jashtëzakonisht agresive dhe ka potencial për të përhapur në pjesë të tjera të trupit të një qeni.

Simptomat e saj janë delikate dhe ata mund të shkojnë nga ënjtje, dhimbje të përbashkët ose kockave te çalim. Në mënyrë tipike nga koha që çdo simptome shfaqen kanceri është përhapur tashmë dhe kështu diagnozën për të qen në atë pikë është shumë i varfër.

Aktualisht, nuk dihet se çfarë e shkakton këtë lloj të veçantë të kancerit.

Trajtim në dispozicion është amputim në gjymtyrëve ku kanceri është gjetur, dhe pastaj kimioterapia. Me amputim dhe normat mesatare kimioterapia mbijetesës janë deri në një vit.

Lymphosarcoma

Gjithashtu i njohur si kanceri i limfociteve, lymphosarcoma është kanceri më i zakonshëm i tretë në qentë. Ajo zakonisht prek qentë moshës 6-9 vjet edhe pse qentë e të gjitha moshave mund të ndikohet edhe. Barinjte gjermane janë ndër racat që janë shumë të ndjeshëm ndaj lymphosarcoma.

Shkaku apo shkaqet e lymphosarcoma janë ende për t'u identifikuar. Disa nga simptomat e zakonshme përfshijnë nyjet limfatike fryrë, dobësi, humbje peshe dhe humbje e oreksit, të rritet në të pijshëm, dhe të rritur në frekuencën e urinimit.

Opsionet e trajtimit përfshijnë kimioterapia ose kockave transplantet e palcës. Dogs potencialisht mund të arrijë faljen me të dy, me ndjesë zgjasin mesatarisht deri në dy vjet.

Përfundim

Ju lutem mos harroni se çdo racë e qenit do të ketë çështje ata janë më të prirur për të dhe për fat të keq shumë e që është për shkak të mbarështimit të papërgjegjshme që ka ndodhur gjatë shumë viteve që prej race të parë u bë popullor.

Pasi race fituar në popullaritet kërkesa për Bariut gjermane shpërtheu. Për të plotësuar praktikat e kërkesës të mira të mbarështimit u bë më pak e zakonshme. Si mbarështuesve oborrin e shtëpisë dhe mullinj kone u bë më i spikatur race zhvilluar problemet shëndetësore që janë të trashëguara nga brezat e.

Unë jam shumë shumë një avokat i shpëtimin qentë duke miratuar GSD-së nga strehimoret, dhe shpëton, etj. Megjithatë në qoftë se ju jeni të vendosur për të blerë një qenush të jetë i sigurt për të vetëm blerjen nga një Breeder reputacion.

Këtu është një listë e plotë e madhe nga ASPCA se si për të përcaktuar nëse ju keni gjetur një Breeder reputacion –> ASPCA Breeder Listë e plotë.

Unë shpresoj se ky artikull ka ndihmuar krahun ju me njohuri në lidhje me problemet e përbashkëta shëndetësore në Barinjtë gjermane.

Me këtë njohuri unë shpresoj se ju jeni të përgatitur më mirë ju duhet të vendosë për të shtuar një Shepherd Dog gjermane për familjen tuaj, ose në qoftë se ju tashmë jeni me fat sa të ketë një ose më shumë si pjesë e familjes juaj e tanishme.

Fat i mirë.

LIKE KETE POST Blog?
Get më i drejtë për të Email juaj Nga Nënshkrimit Sot, MË SHUMË:

Get My Ebook FALAS:

5 Medikamente të Njeriut Të ASNJEHERE Dërgoj Shepherd juaj gjermanisht

 

336 x 280