728 x 90

Германски овчар Заеднички уво Прашања

5 Најчесто поставувани прашања за уши Германски овчар е

Јас се прашав многу прашања за германски овчари уши често, и тоа е обично секогаш истите пет. Значи без понатамошно ado, тука се на врвот 5 прашања што се праша за Geman пастири и нивните прекрасни уши. Enjoy!

Германски овчар смешно уши

 

Дали германски скок Уши застане на сопствените?

Првиот најчестиот прашање јас се прашав за германски овчари “ги ушите застане природно?”

Одговорот е да. Германски овчар се еден од ретките раси таму каде што тоа е случај.

Германски овчари се раѓаат со флопи уши. Насекаде од 6 недели за да 14 недели на возраст ушите почнат да застане на свои,.

Обично од времето на кучето е 6 на 7 месечна возраст на нивните уши се постојано исправен.

Тоа е многу важно да се знае дека не треба миленичиња ушите вашата Германски овчар кутре е, затоа што тоа може да го оштети на 'рскавицата и да предизвика нив да имаат делумно или целосно флопи уши, наместо на пенис во уво како што се очекуваше.

Ушите се во целосна ерекција е генетска карактеристика на раса, Сепак, секој еднаш во некое време еден германски овчар куче може да има генетски дефект и така ушите нема да стане целосно исправено. Ова се нарекува "мека уво." Ако ова е случај,, Не грижете се вашите Германски овчар е во ред, тоа само што влегов несреќен во уво ген оддел. Но, бидејќи тоа е генетско наследство, на кучето не треба да се одгледува како што е веројатно тоа е потомци ќе имаат "меки уши", исто така,.

 

Уши Мој Германски овчар кутре биле на, Но, една или двете се врати долу, Дали е ова нормално?

Ова е втор најчест ДДЦК уво прашање јас се прашав.

Одговорот на ова прашање е да, како и.

Германски овчари кученца се раѓаат со флопи уши. Насекаде од 6 недели за да 14 недели на возраст ушите почнат да застане на свои,. Сепак тие можат да одат нагоре и надолу често и тоа е сосема нормално.

Ова се случува кога вашето кученце е почетнички. Всушност, тоа е познато како “смешно фаза уво.” Позицијата на ушите може да го промени секојдневно, па се голем број на слики на вашето кученце додека можеш кога тие се случува низ ова време, како што е исклучително симпатична. На почетнички временска рамка е различен за секое куче, но повеќето се прават почетнички од страна на време тие се 7 месеци.

Тука е слика на мојот починат Германски овчар Вегас како мало кутре, кога таа се случува преку смешни фази уво.

Вегас Смешни уво фаза

 

Мои германски овчари Уши Никогаш не стоеше исправена, Треба ли да лента?

Ако ушите на вашето куче не му се спротивстави природно, НЕ, Повторувам, НЕ лента нивните уши себе си да се обиде да го натера да застане трајно. Ова е ретко успешна и обично предизвикува проблеми, вклучувајќи повреди на нивните уши.

Ако вашиот кученце е над 7 месеци стар и ушите не се стои, тогаш земи вашето куче на ветеринар за да ги провери дали тие се прават почетнички. Ако тие се прават почетнички и сакате да пробате снимање на ушите, тогаш се на ветеринар да го направи тоа. Не пробувајте на снимање себе. Но бидете свесни дека снимањето ушите на ДДЦК е ретко успешна, бидејќи “меки уши” се генетски наследени.

 

Може ли нешто Покрај генетика Предизвика Ушите ми Германски овчар кутре е да не се застане?

Да, оштетување на рскавицата на увото може да предизвика увото не да стојат исправени. Постојат многу причини за ова се случува, но најчести се:

  1. Други кучиња кученца или гризење или tugging на увото додека си играат.
  2. Луѓе, особено децата кои играат или се фаќа на ушите на кученце е.
  3. Кутрето врска со главата од ѕид или внатрешноста на гајба редовно додека спиете.

Крајна линија, толку тешко како што е да се направи, остави ушите вашиот кученце е само за да се избегне оштетување на рскавицата па вашите уши ДДЦК можат да стојат високи.

 

Уши Мој ДДЦК кутре се соочуваат и Огромни, Некогаш ќе Тие растат во нив?

Да тие ќе во време. Тие се случува да изгледа како Dumbo иако за некое време, па уживајте во неа.

Тука е се неколку слики од мојот покоен Германски овчар Вегас, кога таа минуваше низ нејзините големи уво фаза. Таа ја зеде неколку месеци, но таа конечно прерасна во нив.

големата сцена уво 2големата сцена уво

Се надевам дека ова помогна да одговориме на сите ваши прашања и загриженоста во врска со вашата германски овчари уши. Ако не, ве молиме пратете коментар подолу, и дозволете ми да знам за други прашања може да имате.

Благодарение.

Како овој блог пост?
Добиете повеќе директно на вашиот е-мејл со пријавувањето Денес, ПОВЕЌЕ:

Земете Мој БЕСПЛАТНО ebook:

5 Човекови Лекови никогаш да не дадете вашата Германски овчар

 

336 x 280