728 x 90

Германски овчар обука Schutzhund

Што е Schutzhund обука?

Кога во превод од германски на англиски, зборот Schutzhund буквално значи "куче заштита". Schutzhund потекнува од Германија како тест за избор на Германски овчар работат одгледување кучиња, но подоцна се користат како начин за изборот на воени и полициски кучиња.

Schutzhund обука заштитаОттогаш, тоа беше донесен од страна на многу сопствениците на кучиња што се спортски тренинг со примарна цел за изработка посреќна и многу повеќе корисни сопствениците на кучиња е.

Додека другите раси кучиња се активно вклучени во спортот, Германски овчари се еден од ретките раси кои го прават многу добро Schutzhund Со оглед на спортот беше првично замислен за нив, како начин да се утврди добра одгледување кучиња.

Германски овчар обука Schutzhund вклучува мерење менталните способности на кучето, издржливост, структурна ефикасност, волја за работа и способност за мирис, како и обученоста.

Оваа работна кучиња спортски тренинг дава шанса да ги обучуваат нивните кучиња да им се овозможи да се натпреваруваат за признавање на способноста и на управувачот е да се обучуваат и капацитет на кучето да се претстават како на очекувањата на сопствениците на кучето.

Schutzhund се ужива со мноштво на професионалци зближува заедничките интереси во кои работат нивните кучиња. Често пати, тоа е семејна спорт.

Еве една кратка видео демонстрација Schutzhund она што е за сите.

 

Schutzhund Наслови

Schutzhund нуди три нивоа на наслови. Едно лице мора да добие подава во сите три фази со цел да се добие насловот и продолжите на следното ниво на обука. Насловите се:

Schutzhund јас

На Schutzhund јас ниво, на кучето мора да биде најмалку 18 месеци и да си одат преку почетните темперамент тест од страна на судијата успешно.

Кучето треба да биде во позиција да пета надвор од поводник покрај демонстрација на одење седат, на шетаат, на престојот испитувања, како и испрати.

Во прилог, тоа мора да се потсетите на станот и во текот на пречка. Во СЛЕДЕЊЕ тест, на кучето мора да биде способен по патеката поставени од страна на неговиот тренер најмалку 20 минути порано. Кучето исто така се подложува на патеки заштита на почетокот на оваа фаза, како и.

Schutzhund II

На Schutzhund II ниво на кучето мора да биде најмалку 19 месеци и веќе помина на тестот нагласени погоре. Again, тоа мора да оди преку тестови за заштита и послушност успешно.

However, тестови во ова ниво се повеќе комплексни и бараат поголема издржливост, умешност и што е најважно, контрола.

Во прилог, на кучето мора да биде во можност да се добие во текот на шест нога искосена ѕид. Тестот за следење на ова ниво со проверка на способноста на кучето да го следат патеката поставени од страна на неговиот управувачот најмалку 30 минути порано.

Schutzhund III

На Schutzhund III ниво е еквивалентно на степен на мајсторот во Schutzhund обука. Кучето мора да биде најмалку 20 месеци и заврши над идеи нивоа успешно.

Тестовите на ова ниво се многу посложена. Послушноста и заштита вежби се покажа надвор поводник. Кучето е тестиран на нејзината способност да стојат и да чекорат. Следење на тест со проверка на способноста на кучето да го следат патеката поставени од страна на неговиот тренер најмалку 60 минути порано.

Песната има вкупно четири врти во споредба со два се врти во првите две нивоа, и кучето мора да се добие три објекти скриени од страна на обучувачот. На ова ниво, кучето е послушен, силна, сигурни и желни за работа со своите управувачот и сопственик.

Фазите на Schutzhund обука

Германски овчар Schutzhund обука се состои од три фази, како што е наведено подолу.

Фаза на следење

Ова вклучува темперамент тест од страна тренер на кучето да се осигура дека кучето е ментално звук. Кучето не треба да реагира агресивно или срамежливо кога се приближуваше на лабава поводник.

На патеката е поставен претходно од страна на управувачот кој обично оди на природни површина како што трева или нечистотија. Песната е направена од голем број на вртежи, и мали вештачки пречки левата страна на управувачот.

Обучувачот следи куче тесно на крајот на 33 нога поводник и очекува дека кучето мириси патеката и покажува локацијата на објектите од легнал со тоа помеѓу предните шепи.

Примарна цел на оваа фаза од Schutzhund обуката е да им помогне на подобрување на способноста на кучето на мирис и покрај зголемувањето на неговата ментална и психичка издржливост.

Послушноста

Ова е фазата во која се учи кучето кој да се однесуваат со своите управувачот. Во оваа фаза,, има прострелна тест за да се осигура дека кучето не реагира на остар гласни звуци.

schutzhund послушание обукаИсто така, постои мноштво на поле вежби каде што на кучето е наредено да седат, легнете, и стојат додека тренер продолжува да се движи. Кучето треба да биде во можност да одговори на се сеќава од различни позиции.

Кучето се очекува да ги следат упатствата од своите управувачот, и покрај одвлекување на вниманието на другиот крај од областа на послушност. Сите послушание вежби се со цел да ги тестираат темпераментот на кучето, структурна ефикасност и што е најважно подготвеноста да бидат послушни на една жена или маж.

Фаза на заштита

Ова е фаза која тестови храброст на кучето и физичка сила, како и агилност. Тренерот мора да преземе целосна контрола на куче во оваа фаза.

Тестовите вклучуваат во потрага на места за криење, лоцирање на скриени лице (дејствува како мамка), и чување на тоа лице како тренер пристапи. Се очекува дека кучето може да продолжи со мамка во случај на обид за бегство и се држи до тоа цврсто.

Пајката се транспортира до судијата од обучувачот со кучето ќе го следат примерот, а подоцна и одење на десната страна на мамката. Тоа е исто така се очекува дека кучето треба да се спречи мамка од напад на тренер во случај на мамката се обидува да го стори тоа.

На основна цел на овој тест е да се осигура дека кучето е ниту се кукавици ниту закана.

Како да станете Schutzhund тренер

Можете да дознаете како да се обучуваат Schutzhund со наоѓање обука клуб во вашата област и да се запишат во класи. Ќе научите како да се разбере однесувањето на кучето и како да ги учат основните послушание рутини и агилност вештини.

However, да стане оствари тренер, ќе треба да учат повеќе од добри вештини за обука. Тоа е императив дека активно да се вклучат во вашата локална обука клубот да ги научат вештините потребни за да се обучуваат вашето ДДЦК во следење и контролирана агресија. На тој начин ќе биде во позиција да присуствуваат на натпреварот испитувања и да учат од искусни тренери, ако тоа е вашата цел.

Се надевам дека сега имаат подобро разбирање на она Schutzhund обука треба да сакаат да ги извршуваат со свој миленик.

Подолу е видео на YouTube на седум-годишно девојче и нејзиниот германски овчар вршење Schutzhund Послушноста на 2010 Работното куче првенство. Тоа покажува дека секој на било која возраст може да уживаат во овој спорт со своите подготвени кучешки.

Среќно, и среќен обука.

Како овој блог пост?
Добиете повеќе директно на вашиот е-мејл со пријавувањето Денес, ПОВЕЌЕ:

Земете Мој БЕСПЛАТНО ebook:

5 Човекови Лекови никогаш да не дадете вашата Германски овчар

 

336 x 280