728 x 90

Hemangiosarcoma Diagnosis

Единствено нешто во ред со кучиња е дека тие не се живее засекогаш.

Кучињата не живее вечноТоа е време да ги споделат новостите. Мојата убава Германски овчар ќерка Вегас беше дијагностициран со хемангиосаркома, агресивна неизлечива рак на крвните садови.

Таа само се сврте 11 години на март 1ул, 2014. Поради нејзината дијагноза ова повеќе од веројатно ќе биде последен роденден го прослави со нас.

Како и повеќето кучиња со оваа ужасна рак имаше практично без предупредување. Еден ден Вегас едноставно не сакаше да јаде, но освен тоа, таа дејствува нормално на секој друг начин.

Ние ја однел во нашите ветеринар и најдоа дека имала скршен заб и препорачува чистење на забите, и вадење на заб дека. Тие направија bloodwork кои се вратија сосема нормално.

Ние треба неа стоматолошки чистење, и утрото на нејзината неа стоматолошки ветеринар ми се јави и ме праша дали може да направи некои х-зраци, бидејќи на возраст Вегас е, а таа само сакаше да се осигура дека ништо друго не беше во ред пред пикаше под анестезија. Јас се согласив со кош, а резултатите се врати во прашање.

На ветеринар, тогаш се препорачува и ултразвук. Ултразвук ни покажа дека нашите германски овчар Вегас имаше две многу големи тумори на нејзиниот слезината. Како резултат на овие наоди за чистење на забите е откажана и закажа спленектомија или отстранување на слезината, па тумори може да се направи биопсија.

Германски овчар Среќен РоденденОперацијата помина одлично, и чекавме четири дена за резултатите. Резултатите беа најлошите можна дијагноза, колку што бев загрижен; терминал неизлечива ракот наречен хемангиосаркома.

Од дијагноза мојата цел е да се користи секој ден мојата слатка Вегас скапани, и да се направи секој ден таа има лево што е можно поголемо.

Времето кога таа го остави е до неа, но на ветеринар очекува некаде помеѓу 1 на 3 месеци. Јас само сакам она што времето таа го остави да биде квалитетно време.

Најтешкиот дел за животни има животен век. Тоа е толку тешко да се каже збогум. За среќа, јас секогаш ќе имаат стотици слики и видеа направени во текот на нејзиниот живот да се погледне назад на, кога доаѓа време да ја.

Тука е видео на нејзиниот 11-ти роденден, каде што таа добива куче безбедно путер од кикирики торта. Се надевам дека ќе уживам во тоа. Знам дека дефинитивно ужива нејзиниот торта.

 

Како овој блог пост?
Добиете повеќе директно на вашиот е-мејл со пријавувањето Денес, ПОВЕЌЕ:

Земете Мој БЕСПЛАТНО ebook:

5 Човекови Лекови никогаш да не дадете вашата Германски овчар

 

336 x 280