728 x 90

Октомври е национален Усвојување-а-Шелтер пес месец

Донесување на Шелтер пес МесецДонесе Шелтер пес месец

Дали некогаш сте се смета за донесување на засолниште куче? Добро, сега е време. Октомври е националните донесе засолниште куче месец.

Секоја година милиони кучиња влезат во системот засолниште. На оние околу половина никогаш не го направи жив.

Тажната работа е дека се чини дека е стигмата која засолниште кучиња се лоши и не треба да се донесе, кога, всушност, ништо не може да биде подалеку од вистината.

Шелтер пес Митови

Еве неколку митови за засолниште кучиња.

 1. Засолниште кучиња биле напуштени со причина. Ова е апсолутно точно, сепак огромното мнозинство на засолниште кучиња се предаде не поради своите проблеми, туку затоа што на сопствениците прашања. Еве листа на некои од најчестите причини кучиња се донесени во засолништа.
  • Сопственик алергии
  • Смртта на еден постар сопственик
  • Постари сопственик физички во можност да се грижи за миленичиња
  • Финансиски проблеми, веќе не можат да си дозволат миленичиња
  • Сопственикот веќе нема време за миленичиња
  • Сопственик имале бебе и веќе нема време или пари за да се грижи за миленичиња
  • Сопственикот се движи и не можат да ги преземат за домашни миленици
  • Миленичиња се најде како скитници и не се врати на сопственикот поради немање тагови или микрочип, така што се зема во засолниште
  • Куче има кученца и сопственик не е во можност да се грижи за сите животни
 2. Засолниште кучиња се болен. Ова е сосема неточно. Домашни миленици во засолништа се испитуваат од страна на ветеринарите, дадени вакцини, се spayed или кастрирате, и да добијат третман за било медицински состојби тие имаат пред да се стави на усвојување. Ако животното има медицинска состојба, како што се алергии на храна, итн. ова е објавено на секоја потенцијална adopters пред донесување така што тие може да се направи образовани одлука.
 3. Породист кучиња не се достапни од засолништата. This is another misconception. Според статистичките податоци собрани од страна на Американското друштво за спречување на суровоста кон животните, најмалку 25% на кучиња кои влегуваат засолништа се чистокрвни.

Ако се размислува за усвојување, Ве молиме да се разгледа возрасен или постар куче при донесувањето од засолниште. Кученцата се секогаш лесно за засолништа да се донесат се должи на нивната “симпатична” фактор. Кучиња возрасни често се занемаруваат, едноставно затоа што тие се сите пораснале.

Предности на Донесување возрасни или Сениор пес

Еве некои големи бенефиции за усвојување на возрасни или постари куче.

 1. Она што го гледате е она што го добивате. When you adopt a puppy you don’t know what they are going to look like all grown up. Со возрасен или постар куче што јасно може да се види точно она што тие изгледаат како, сега и во иднина.
 2. Возрасни и високи миленици се многу помалку деструктивна. Тие се минато џвакање на сè кутре фаза.
 3. Возрасни кучиња имаат повеќе начини. Бидејќи тие имаат семејство во минатото тие обично имаат некои послушание обука и се социјализирани да живеат со луѓето.
 4. Возрасни кучиња и високи кучиња имаат пониски нивоа на енергија и се порелаксирано. Секој кој има кутре знае дека тие имаат безгранична енергија и треба постојано внимание. Возрасен или постар кучето има помалку енергија и е потребно помалку забавни и вежбање, така што тие се многу помалку работа отколку една млада куче.
 5. Конечно, и што е најважно и возрасни кучиња се чини да се разбере дека тоа беше спасен од вас. Тие имаат разбирање и посветеност која е уникатна. Тие знаат што ги спасил и им даде шанса за живот. Тие се благодарни и тие го покаже, и тие ќе формираат врска со вас нивниот нов сопственик за разлика од било што знаат пред.

Дали сум подготвена за одговорност на куче?

Ова е одличен и многу важно прашање, и оној што само може да се одговори за себе. Иако тоа е донесе-а-засолниште куче месец, што треба да бидете сигурни дека сте подготвени за цел живот посветеност на куче пред да снема во засолниште или спасување и донесе една.

Постојат многу нешта да се разгледа пред донесување на кучето. Сетам на сите оние причини што ги наведов дека луѓето ги преземе своите кучиња да засолништа на прво место? Добро, тогаш пред донесувањето што треба да бидете сигурни дека сте подготвени за одговорност и вие сте подготвени да се направи посветеност за остатокот од кучињата живот.

Кучињата се живи, дишење суштества со емоции и чувства, а не потрошен “работа” да се ослободи од кога веќе нема да погодно за вас е. Вие треба да бидат подготвени да им даде истата посветеност ќе даде човечко дете. Ако не сте подготвени да го направите тоа, тогаш не сте подготвени да се има куче. Недостаток на постојан животот време посветеност е број еден причина толку многу миленичиња завршуваат во засолништа на прво место.

Така, Бидете искрени со себе и ако сте навистина спремни да се има куче во вашиот живот и сте биле на оградата околу тоа дали да се усвојат од засолниште или спасување, Се надевам дека оваа информација им помогна премислите.

Засолниште кучиња се неверојатни животни и откако ќе усвоени од засолниште или спасите вие ​​никогаш нема да “купување” повторно куче. Ќе се разбере некогаш сте имале искуство за себе.

Да прочитате за моето лично искуство со мојот прв спасување куче КЛИКНЕТЕ ОВДЕ.

Тука е одличен краток една минута видео од американската ветеринарна медицинска асоцијација за сите Националниот Усвојување-а-пес месец. Таа, исто така покрива многу точки да се разгледа пред донесување на кучето. Ве молиме да се види тоа и се чувствуваат слободни да ја напушти коментари подолу.

Исто така, молам да ги споделите оваа статија преку социјалните медиуми копчињата подолу.

Благодарение.

Како овој блог пост?
Добиете повеќе директно на вашиот е-мејл со пријавувањето Денес, ПОВЕЌЕ:

Земете Мој БЕСПЛАТНО ebook:

5 Човекови Лекови никогаш да не дадете вашата Германски овчар

 

336 x 280