728 x 90

Правилната стоматолошка заштита за Германски овчар кучиња

Преглед на Препорачани стоматолошка заштита за германски овчари

Многу луѓе не сфаќаат колку е важно да се грижи за своите заби Германски овчар е; потреба со што се зголемува како куче возрасти. Идеален начин да се обезбеди соодветна стоматолошка здравствена за вашето куче е да се започне кога тие се млади под претпоставка дека ќе го добиете вашето куче како куче. Инаку започне веднаш за грижата за здравјето на забите на вашето куче без разлика на која возраст се кога ќе ги усвојат.

Германски овчар убава сликаБидејќи многу кучиња не сакаат нивните усти се допре, Ви препорачувам да ги самоубијам помалку драматичен да се постапува кога тие се во млада возраст, доколку тоа е можно.

Најдобар начин да се постигне ова е да се започне со допирање на вашето кученце или возрасни кучиња од самиот почеток, така што на ветеринар ќе биде помалку веројатно да имаат проблеми, кога тие треба да се испита вашето куче.

Вие може да започне со допирање на усните, отворање на устата, и допирање на заби со релаксирачки и мирен начин за неколку минути секој ден, додека вашиот кученце се користи за да се постапува на таков начин.

Направете овој редовен дел од интеракцијата со вашето куче да се осигура дека тој останува мирен кога било каков вид на превентивна стоматолошка заштита се врши врз него.

Правилната стоматолошка здравствена куче е мала инвестиција во напор и време на вашата страна, но бидете сигурни дека тоа ќе резултира со бројни дивиденди за вашето куче. Покрај елиминирање на многу потенцијални здравствени проблеми како што се одредени видови на болести на срцето, црниот дроб и бубрезите, чисти забите може да резултира со продолжување на животниот век на вашиот Германски овчар е.

Одржување на Вашите заби Германски овчар е чист

Според експертите, до 75% на средна возраст, кучињата се развие кучешки пародонтот болест со голем дел од ова се должи на прогресивно израстоци на забен камен.

However, Добрата вест е дека со соодветна стоматолошка заштита, заболување на непцата е во голема мера да се спречат, тоа е едноставно прашање на се има редовно чистење рутина и правење на вистинскиот избор на храна за вашето куче.

Истражувањата исто така, продолжи да се открие јасна статистички врската помеѓу проблеми со срцето кај кучињата и заболување на непцата, со значајни асоцијации бидат откриени меѓу тежината на пародонтот болест и ризикот од кардиоваскуларни поврзани состојби, како што се кардиомиопатија и ендокардитис. Таа, исто така може да доведе до сериозни проблеми со црниот дроб и бубрезите, како и.

За сите германски овчар сопственикот, Ова треба да служи за да се илустрира поентата дека добра хигиена за кучиња оди подалеку од свеж здив и пенливи заби, пожелно како овие особини може да биде. Таа има реални последици за своето здравје, кои влијаат и на потенцијалните времетраењето и квалитетот на животот на кучето.

Што треба Кучешки на здрави заби и уста личат?

Здравата уста треба да имаат розова непцата и бели заби без забен камен се изгради, сепак најдобар начин за да се илустрира ова е ти покажува слика наместо само да го објаснувајќи. Ве молиме погледнете на сликата подолу. Ова е идеална здрава кучето устата и забите.

здрава кучешки заби & устата

Одржување на забите на вашето куче чиста може да се постигне во следните начини:

1. Четкање

Ветеринари препорачуваме четкање забите на вашето куче во дневна, ако е можно, и на минимум од најмалку два до три пати неделно. Користење куче паста за заби (Никогаш не користете човечки заби) и четка за заби на детето или алтернативно, земам комплет со двете паста и четка од вашиот локален миленичиња продавница или канцеларија ветеринар.

Кога четкање, обрне посебно внимание на заби, особено на горниот дел од оние. Вие само треба да се чисти надвор како во внатрешноста на заби имаат тенденција да останат чисти на сопствените.

2. Разџвакани на коските третира

Поткровје во комбинација со други тешко коска како ги третира (како што се Прегледи) се препорачува, и како помош во водење на заби чисти, и за вилицата вежба вклучени и здрава за џвакање масажа ефект. Додека тие не се замена за четкање, тие, сепак,, помогне во одржување на забите на вашето куче чисти.

3. Сува храна

На располагање комерцијални изборот на храна на пазарот, хранење вашето Германски овчар сува храна е препорачливо, бидејќи додека јадат, тоа ќе им обезбеди на некои благо абразивни акција против заби кои ќе ја забави забен камен се изгради. However, се уште треба да се четка.

4. Месен коски

Покрај тоа што е одличен извор на храна, голем природните заби почиста е, дискутабилно, обезбедување на вашето куче со вистински коските. Куче што е на неделна режим на суровини и коски е веројатно да ги задржи своите заби чисти, без да ги четка премногу.

Additionally, на вежбање не се предвидени само за неговата вилица, но за остатокот од нејзиното тело е уште една здравствена корист. Мои Германски овчар љуби исполнет бедрената коска коски. Тие се големи и многу тешко, и тие траат со месеци, плус ми ДДЦК сака да се џвака на нив.

5. Куче Стоматолошка Џвакање играчки

Покрај тоа што е забавен за вашиот Германски овчар да си игра со постојат многу играчки таму, кои се дизајнирани да им помогне на чистење заби. Некои првенци се јажиња за џвакање и играње решителна војна, Nylabone стоматолошки џвакање играчки, и Конг стоматолошки џвакање играчка, само за да именува неколку.

Најдобриот дел за нив е дека тие се играчки вашето куче може да им помогне на чистење на забите додека се забавуваат играјќи.

6. Отстранување татарски

Дури и добро одржувани куче заби може да има некои области каде што има израстоци на забен камен. Сепак, некои кучиња, Исто како и со луѓето ќе имаат лоши заби. За жал генетиката може да ефект на забите на кучето како што може со луѓе. Ова е причината зошто четкање е толку важно.

Дури и ако вашиот кучиња ги има своите лоши гени местеше против нив, заби четкање може да помогне во намалување на забите прашања за кои тие се предиспонирани за благодарение на генетиката. Во секој случај, кога забен камен и забен камен се изгради на забите треба да се отстранат.

Различно се нарекува анализа, забен камен е минерализиран плак (белата работи на забите, кои обично се наоѓаат околу џвакање линии) кои, ако не исчистија редовно, стврднува во гаден потрага забен камен кој мора да се добиеше надвор со помош на стоматолошки скалар од страна на ветеринар, додека под анестезија.

Ризици на сиромашните уста хигиена

По својата природа, Германски овчари имаат тенденција да се во голема мера ги распарчуваат големи парчиња месо во помали парчиња, гриза на коските, гранките и стеблата, јадете зеленчук како морков, и боранија. Овој тип на исхрана има значителен ефект на чистење на непцата и забите на кучето. Ова е познато како сурова исхрана.

However, поголемиот дел од германски овчари низ светот се хранат со конзервирана храна за кучиња и kibble, дополнети со повремени парче месо и комерцијални куче третира; диета која вклучува висок ризик од гуми за џвакање и стоматолошки болест.

Ваков модерен начин на живот за овие кучиња често води до стоматолошки и гуми за џвакање проблеми како што се:

1. Забен камен и Плакета

Секој третираат или оброк кој вашето куче јаде (особено конзервирана храна за кучиња) придонесува кон опремувањето на плакета. И кога оваа плакета меша со бактерии и плунка во устата, тоа се претвора во забен камен (лесно да се препознае како жолто-кафеава материја по должината на непцето и на забите).

Ако не се отстранат целосно со четкање заби редовно, на забен камен се стврднува и штити бројни бактерии кои потоа слободно да го нападне непцата и забите и дива било рани, кои можат да бидат присутни во устата на кучето.

2. Гингивит

Ако не ги четкате забите на вашето куче на вистинскиот начин и редовно, честички храна и остатоци се најверојатно да започне акумулира во гума за џвакање џебови и помеѓу и зад забите.

Ова обезбедува бактерии со идеална средина за да живеат и се размножуваат резултира со гингивит (воспаление на непцата). Не се лекува, ова може да се претвори да доведе до периодонтитис (воспаление и инфекција на лигаментите и корените на забите). Таквите инфекции, додека сокриени од вас, може да ја напушти вашето куче во значителна болка која може да резултира со тоа што не јаде, и прашања дури и однесување, како што кучето агресија и гризе.

Ако некогаш сте имале заб болка или болка во устата на било каков вид знаете како тоа може да биде ужасна, и тоа дефинитивно може да те направи пргавост. Истото важи и за потенцијално било куче, како и.

Знаци на сиромашните стоматолошка заштита

Забите на вашето куче да служи како огледало на своите целокупното здравје. Белата бисер-како заби често се показател на добра здравствена состојба, додека жолти заби може да биде рана индикатор за лошата здравствена состојба. Некои од знаците треба да бидете во потрага по вклучуваат:

  1. Повеќе од вообичаените drooling
  2. Лош здив
  3. Жолто-кафеава забен камен по должината на непцето или на заби
  4. Светло-црвени или отечени непца.
  5. Намален апетит или тешкотии јадење
  6. Pawing во устата
  7. Ненадејна куче агресија и гризе

Затоа, ако вашата Германски овчар експонати кој било од горенаведените знаци, препорачливо е прво да се земе вашето куче на ветеринар за да се испита, и потоа го ставаат во место подобро или подобрени полк на редовни куче устата нега. Инаку, можеби ќе треба да се земе вашето куче на ветеринар порано отколку подоцна повторно во иднина. Со сите средства, имаат за цел да се избегне ова, и тоа не само од причини на цена.

Меѓутоа, ако цената е фактор, тогаш дефинитивно ќе сакате да се грижи за вашите миленици на забите и устата. Јас неодамна мораше да се земе една од моите мачки во стручното образование и обука и имаат за чистење заби и неколку лоши заби повлече. Тоа ме чини речиси $1,000, па стоматолошки работа за животни исто како и луѓето е многу скапо.

Што ако моето куче му треба чистење на забите?

Многу луѓе немаат идеја дека тие треба да се четкање заби кучиња, и ако тоа е случај со вас читате овој член, не грижете се, таа никогаш не е премногу доцна за да почнат да се грижат за забите вашето домашно милениче.

However, вашето куче веќе може да има сериозни забен камен и таложење на плаки и потенцијално стоматолошки проблеми, како и. Ако тоа е случај, тогаш патување во канцеларија на вашиот ветеринар е во ред.

Ако вашето куче му треба чистење на забите или како што се нарекуваат во ветеринарната светот стоматолошки профилакса, Сакам да можете да се разбере она што се вклучени и зошто тие се скапи.

Тука е слика на забите на кучето кој е во очајна потреба од чистење на забите пред стоматолошки чистење се прави:

Пред чистење на забите

Прво на сите, добар ветеринар ќе сакате да направите некои крв работа пред да се прави чистење на забите. Причината за ова е затоа што тие се случува да мора да се стави на вашето куче под општа анестезија, со цел да се заврши чистење на забите, и прави крв работа ќе ги споделите со нив знам дали вашето куче е доволно здрав за да се стави под анестезија. However, секогаш постои ризик кога го вметнувате вашето домашно милениче под анестезија па не заборавајте да разговара со вашиот ветеринар.

Германски овчар или било кое куче за тоа прашање нема да седат трпеливо во стоматолошка столица додека стоматологот х-зраци, тогаш numbs, и чисти забите, итн. па тие мора да бидат под анестезија во текот на постапката.

Откако вашето куче е под анестезија на ветеринар ќе се направи темелно оралното здравје испит. Тие исто така ќе обично добие стоматолошки х-зраци за да се оцени на забите и поддршка на корените, итн. Тогаш тие ќе се исчисти забите со помош на стоматолошки скалар. По заби биле исчистени лекарот ќе извлече било лошо или инфицирани заби ако е потребно.

По чистење на забите устата вашиот Германски овчар може да биде многу болно за неколку дена, исто како и вашиот ќе биде направено по добивање стоматолошки работа. Ова е сосема нормално.

Затоа што сега знам што се вклучени во чистење на забите Се надевам дека ќе може да се разбере зошто тие се скапи, и зошто четкање на забите на вашето куче дневен е дефинитивно подобар начин да се оди.

Запомни чиста и здрава уста ќе помогне да се спречи многу други здравствени проблеми за вашето куче во иднина.

Откако устата на вашето куче има исцелен од својата стоматолошка процедура потоа можете да започнете со процесот на четкање на забите на вашето куче да го задржи своето забите и устата здрава во иднина.

Тука е слика на устата право на иста кучето после чистење на забите, па да знаете што да очекувате забите на вашето куче да изгледа по добивање на нив чистат со вашиот ветеринар.

ПО чистење на забите

Како да се четкаат забите на вашето куче

До сега сте веројатно се прашувате, ред како точно можам да миеш заби моето куче е?

Сфаќам дека тоа им помага да се види како нешто како ова се прави наместо да се обидува да го дознаам преку обиди и грешки од страна на себе си, така е под голем видео што го најдов да ви покаже токму тоа.

Иако тоа не е германски овчар во видео, тоа се уште не е голема работа на објаснувајќи повеќе за стоматолошка заштита, нуди голема совети, и ви покажува како да се четкаат забите на вашето куче.

Знам дека можам да ви даде тон на информации тука за оралното здравје на вашето куче и се надевам дека ќе се најде ова корисно, но што е најважно Се надевам дека ќе почнат да се грижат за здравјето на забите на вашето куче.

Благодарение.

Како овој блог пост?
Добиете повеќе директно на вашиот е-мејл со пријавувањето Денес, ПОВЕЌЕ:

Земете Мој БЕСПЛАТНО ebook:

5 Човекови Лекови никогаш да не дадете вашата Германски овчар

 

336 x 280