728 x 90

Duhur Kujdesi Dentar për gjermane Shepherd Dogs

Një Përmbledhje e Kujdesit Dentare Recommended për Barinjtë gjermane

Shumë njerëz nuk e kuptojnë se sa e rëndësishme është që të kujdeset për dhëmbët bariu i tyre gjerman; një nevojë e cila e rrit si një qen moshave. Mënyra ideale për të siguruar shëndetin e duhur të dhëmbëve për qen tuaj është të fillojë kur ata janë të rinj duke supozuar që ju të merrni qen tuaj si një qenush. Përndryshe fillojë menjëherë në kujdesin për shëndetin e dhëmbëve qen tuaj pa marrë parasysh çfarë moshe ata janë kur ju të miratojë ato.

Gjermanisht Shepherd pic bukurQë shumë qentë nuk më pëlqen gojët e tyre u prekur, Unë rekomandoj që të bëj i pandjenshëm ata për të duke u trajtuar, kur ata janë në moshë të re, nëse kjo është e mundur.

Mënyra më e mirë për të arritur këtë është që të fillojë duke prekur qenush apo qen i rritur nga fillimi kështu që një veteriner do të jenë më pak të ngjarë të kenë probleme kur ata kanë nevojë për të shqyrtuar qen tuaj.

Ju mund të filloni duke prekur buzët, hapjen e gojës, dhe duke prekur dhëmbët në një mënyrë të relaksuar dhe të qetë për disa minuta çdo ditë derisa pup tuaj është përdorur për të duke u trajtuar në një mënyrë të tillë.

E bëjnë këtë një pjesë e rregullt e ndërveprimeve me qen tuaj për të siguruar që ai të mbetet i qetë kur ndonjë lloj për profilaksinë e dhëmbëve është duke u bërë ndaj tij.

I duhur shëndetësor qen dentar është një investim të vogël në përpjekje dhe kohë nga ana juaj, por të jeni siguruar se ajo do të rezultojë në dividendë të shumta për të qen tuaj. Përveç eliminimit shumë çështje të mundshme shëndetësore të tilla si lloje të caktuara të sëmundjeve të zemrës, mëlçisë dhe veshkave sëmundje, Dhëmbë të pastër mund të rezultojë në zgjatjen e jetës suaj bari gjermane.

Mbajtja Dhëmbët kullos gjermane Clean

Sipas ekspertëve, deri në 75% i qentë e moshës së mesme të zhvilluar sëmundje periodontale i qenit me shumë nga kjo duke u atribuohet ndërtimin progresiv të gurit.

However, Lajm i mirë është se me kujdesin e duhur dentar, sëmundje çamçakëz është kryesisht parandalueshme, ajo është thjesht një çështje e të pasurit një pastrim rutinë të rregullt dhe duke e bërë zgjedhje të drejtë e ushqimit për qen tuaj.

Studimet gjithashtu vazhdojnë për të zbuluar një lidhje të qartë statistikore midis probleme të zemrës në qentë dhe sëmundje të mishit të dhëmbëve, me shoqatat e rëndësishme u zbuluar në mes ashpërsisë së sëmundjes periodontale dhe rrezikun e kushteve kardiovaskulare të lidhura të tilla si cardiomyopathy and endokardit. Ajo gjithashtu mund të çojë në probleme serioze në mëlçi dhe veshkat, si dhe.

Për çdo pronar Shepherd gjermane, kjo duhet të shërbejë për të ilustruar këtë pikë se higjienë të mirë dentare për qentë shkon përtej frymëmarrje të freskët dhe dhëmbë të gazuar, i dëshirueshëm si këto cilësi mund të jenë të. Ajo ka pasoja reale për shëndetin e tyre, ndikojnë edhe kohëzgjatjen e mundshme dhe cilësinë e jetës së një qeni.

Çfarë duhet Dhëmbët Healthy Mouth Look Like a qenit-së dhe?

Një gojë e shëndetshme duhet të ketë mishrat trëndafili dhe dhëmbë të bardhë me asnjë gurit të ndërtuar, megjithatë mënyra më e mirë për të ilustruar këtë është duke ju shfaqur një foto në vend se vetëm duke shpjeguar atë. Ju lutem shihni foto poshtë. Kjo është një gojë të shëndetshme ideal qen dhe dhëmbët.

Dhëmbët e shëndetshëm qenit & gojë

Mbajtja dhëmbët qen tuaj të pastër mund të arrihet në këto mënyra:

1. Brushing

Vets rekomandoj brushing dhëmbët qen tuaj në çdo ditë nëse është e mundur, dhe në një minimum prej të paktën dy deri tri herë në javë. Përdorim pasta e dhëmbëve qen (ASNJEHERE përdorni pastë dhëmbësh e njeriut) dhe furçë dhëmbësh të fëmijës ose si alternativë, marr një çantë me të dy paste dhe furçë nga tuaj lokal dyqan manar ose zyra e AFP-së.

Kur larja, kushtoj vëmendje të veçantë për dhëmbët prapa, sidomos ato të sipërme. Ju vetëm duhet të pastroni anën e jashtme si brenda e dhëmbëve kanë tendencë për të qëndruar i pastër vetë.

2. Chewy Bone Trajton

Papafingo në lidhje me forta kockore-like trajton tjera (si Kontrollimet) janë të rekomanduara, edhe si një ndihmë në mbajtjen e dhëmbëve të pastër, dhe për ushtrimin nofulla të përfshirë dhe të shëndetshme efekt çamçakëz masazh. Përderisa këto nuk janë një zëvendësim për brushing, ata, megjithatë, të ndihmojë në mbajtjen e dhëmbëve qen tuaj të pastër.

3. Dry Food

Nga zgjidhjet në dispozicion ushqimore komerciale në treg, ushqyerit gjermane Shepherd ushqimin tuaj të thatë është e këshillueshme që nga ndërsa të hahet ajo do të japë disa veprime të butë gërryes ndaj dhëmbëve të cilat do të ngadalësojë gurit të ndërtuar. However, ju ende nevojë që të lahen.

4. Bones mishi

Përveç të qenit një burim i madh ushqim, një dhëmbë natyrore e madhe të pastër është, ndoshta, sigurimin qen tuaj me kockat e vërtetë. Një qen që është në një regjim javore prej eshtrave të para ka të ngjarë të mbajtur dhëmbët e tij të pastër, pa pasur nevojë të pastrohen ato shumë.

Additionally, ushtrim kusht jo vetëm për nofullat e saj, por me pjesën tjetër të trupit të saj është një përfitim më tej shëndetësor. Bariu im gjerman e do Kockat e mbushur femurit. Ata janë të mëdha dhe shumë të vështirë, dhe ata e fundit për muaj, plus GSD im i pëlqen të përtyp mbi ta.

5. Dog Dentare përtyp Lodra

Përveç të qenit argëtim për Shepherd tuaj gjermane për të luajtur me të ka shumë lodra atje që janë të dizajnuara për të ndihmuar dhëmbët të pastër. Disa të mëdhenjtë janë litarë për përtypet dhe duke luajtur tërheqje e luftës, Nylabone lodra përtyp dentar, dhe Kong lodër përtyp dentar, vetëm për të përmendur disa.

Pjesa më e mirë në lidhje me këto është se ata janë lodra aq qeni juaj mund të ndihmojë të pastruar dhëmbët e saj, ndërsa ka luajtur fun.

6. Tartar Shkarkimi

Dhëmbët e madje mirëmbajtura mirë qen mund të ketë disa zona ku ka një derisa arritni e gurit. Megjithatë disa qen, ashtu si me njerëz do të keni dhëmbë të këqija. Për fat të keq gjenetikë mund efekt dhëmbët qeni ashtu si ajo mund të me njerëz. Kjo është arsyeja pse brushing është aq e rëndësishme.

Edhe në qoftë se qentë tuaj ka gjenet e veta të këqija bërë pirg kundër tyre, Dhëmbët brushing mund të ndihmojë të minimizuar çështjet dentare që ata janë të predispozuar për të falë gjenetikë. Sido që të jetë, kur gurit dhe pllakë ka të ndërtuar deri në dhëmbë ajo duhet të hiqet.

Në mënyra të ndryshme të referuara si gur, gurit është pllakë mineralized (sende të bardhë në dhëmbë që gjendet zakonisht rreth linjave gum) të cilat nëse nuk pastrohen rregullisht off, e ndërpreu në të keqe gurit në kërkim të cilat duhet të scraped off duke përdorur një scaler dentar nga një veteriner ndërsa nën anestezi.

Rreziqet e dobët gojës Higjienës

Nga natyra e tyre, Barinjte gjermane kanë tendencë që të heq rëndë chunks përveç të mëdha të mishit në copa të vogla, lind në eshtra, degët dhe trungjet e pemëve, ngrënë perime si karrota, dhe bishtaja. Ky lloj dietë ka një efekt të rëndësishëm pastrimi në mishrat qeni dhe dhëmbë. Kjo është referuar si një dietë të papërpunuara.

However, Shumica e Barinjtë gjermane në të gjithë botën janë të ushqyer në ushqim të konservuar qen dhe kibble, plotësohet nga pjesa e rastit të mishit dhe qen trajton komerciale; një dietë që përfshin një rrezik të lartë për çamçakëz dhe sëmundjeve të dhëmbëve.

Një mënyrë jetese i tillë modern për këto qentë shpesh çon në probleme të dhëmbëve dhe gum të tilla si:

1. Gurit dhe Pllaka

Çdo trajtojnë apo vakt që qeni juaj ha (ushqim të konservuar veçanërisht qen) kontribuon në ndërtimin e pllakatë. Dhe kur kjo pllakatë mixes me bakteret dhe pështymë në gojë, ajo kthehet në gurit (lehtësisht identifikuar si një substancë të verdhë-kafe përgjatë vijës çamçakëz dhe në dhëmbë).

Nëse nuk hiqet krejtësisht nga brushing dhëmbët rregullisht, gurit ndërpreu dhe mbron bakteret të shumta të cilat më pas lirisht sulmonte mishrat e dhëmbëve dhe i egër ndonjë plagë që mund të jetë i pranishëm në gojën qeni.

2. Malcim nullesh

Nëse ju nuk lajnë dhëmbët qen tuaj në mënyrë të drejtë dhe rregullisht, grimcat e ushqimit dhe mbetje të ngjarë të fillojnë të akumulojnë në xhepat çamçakëz dhe në mes dhe prapa dhëmbëve.

Kjo siguron bakteret me një mjedis ideal për të jetuar dhe të shumohen duke rezultuar në malcim nullesh (inflamacion i mishrat). Nuk trajtohet, kjo mund nga ana çojë në periodontitis (inflamacion dhe infeksioni i ligaments dhe rrënjët e dhëmbëve). Infeksionet e tilla, ndërsa i fshehur nga ju, mund të lënë qen tuaj në dhimbje të konsiderueshme që mund të rezultojë në nuk hahet, dhe çështje madje edhe të sjelljes të tilla si agresion qen dhe thumbues.

Nëse ju keni pasur ndonjëherë një dhembje dhëmbi apo dhimbje në gojë të çdo lloji ju e dini se si torturues ajo mund të jetë, dhe ajo definitivisht mund të ju bëjë ters. E njëjta gjë është potencialisht e vërtetë për çdo qen si edhe.

Shenjat e dobët Dentare Kujdesit

Dhëmbët qen tuaj të shërbejë si një pasqyrë të shëndetit të tij të përgjithshëm. Dhëmbë të bardhë margaritar-si janë shpesh një tregues i shëndetit të mirë, ndërsa dhëmbët e verdhë mund të jetë një tregues i hershëm i shëndetit të dobët. Disa nga shenjat që ju duhet të jetë në vëzhgim për të përfshirë:

  1. Më shumë se drooling zakonshme
  2. Fryma e keqe
  3. Gurit të verdhë-kafe përgjatë vijës çamçakëz ose në dhëmbë
  4. Bright mishrat e kuqe ose e fryrë.
  5. Ulur oreksin apo vështirësi të hahet
  6. Pawing në gojë
  7. Agresioni i papritur qen dhe thumbues

Prandaj, nëse Shepherd juaj gjermanisht ekspozitave ndonjë nga shenjat e mësipërme, është e këshillueshme që së pari të marrë qenin tuaj të vet që do të ekzaminohen, dhe pastaj të vënë në vend një regjiment të mirë apo të përmirësuara të kujdesit gojë qen i rregullt. Ndryshe, ju mund të keni për të marrë qenin tuaj të vet më shpejt se sa më vonë përsëri në të ardhmen. Gjithsesi, qëllim për të shmangur këtë, dhe jo vetëm për arsye të kostos.

Megjithatë në qoftë se kostoja është një faktor atëherë ju patjetër doni të kujdeset mirë për kafshët shtëpiake tuaj dhëmbëve dhe të gojës. Kohët e fundit unë kam për të marrë një nga macet e mia në vet dhe të ketë një pastrim të dhëmbëve dhe një dhëmbët pak të këqija tërhequr. Ajo kushton mua pothuajse $1,000, kështu që puna e dhëmbëve për kafshët ashtu si njerëzit është shumë e shtrenjtë.

Çfarë Nëse Dog im ka nevojë për një pastrim Dentare?

Shumë njerëz nuk kanë asnjë ide se ata duhet të brushing qentë dhëmbët e tyre, dhe në qoftë se është rasti për ju lexuar këtë artikull, atëherë mos u merakos, ajo kurrë nuk është tepër vonë për të filluar të kujdeseni për dhëmbët manar tuaj.

However, qeni juaj mund të keni gurit të rënda dhe pllakë ndërtimin dhe çështje të tjera potencialisht të dhëmbëve, si dhe. Në qoftë se është rasti, atëherë një udhëtim në zyrën e vet tuaj është në rregull.

Nëse qeni juaj ka nevojë për një pastrim të dhëmbëve apo si ata janë të njohur në botë veterinar a profilaksia dentare, Unë dua të ju për të kuptuar se çfarë është e përfshirë dhe pse ata janë të shtrenjta.

Këtu është një foto e dhëmbëve të një qeni që është në nevojë të dëshpëruar për një pastrim të dhëmbëve para një pastrim të dhëmbëve duke u bërë:

PARA PASTRIMI DENTARE

Së pari, një veteriner i mirë do të dëshironi të bëni disa punë të gjakut para se të bërë pastrimin e dhëmbëve. Arsyeja për këtë është për shkak se ata do të keni për të vënë qen tuaj nën anestezi të përgjithshme në mënyrë të plotë një pastrim të dhëmbëve, dhe duke bërë punë të gjakut do të le të dini nëse qeni juaj është e shëndetshme të mjaftueshme për ta vënë nën anestezi. However, nuk është gjithmonë një rrezik kur vënë manar tuaj nën anestezi mënyrë të sigurt për të diskutuar këtë me vet tuaj.

Shepherd-së gjerman ose ndonjë qen për atë çështje nuk do të ulen me durim në një karrige dentare, ndërsa dentisti x-rrezet, pastaj numbs, dhe pastron dhëmbët, etj. kështu që ata duhet të jenë të narkozë gjatë procedurës.

Pasi qeni juaj është narkozë veteriner do të bëjë një provim të plotë shëndetësor oral. Ata gjithashtu do të merrni në mënyrë tipike të dhëmbëve x-rrezet për të vlerësuar dhëmbët dhe rrënjët mbështetëse, etj. Atëherë ata do të pastruar dhëmbët duke përdorur një scaler dentar. Pasi dhëmbët janë pastruar mjeku do të nxjerr ndonjë dhëmbë të këqija ose të infektuar nëse është e nevojshme.

Pas një pastrim të dhëmbëve gojë Shepherd tuaj gjermane mund të jetë shumë i lënduar për disa ditë, ashtu si tuajat do të jetë pas duke u bërë punë dentare. Kjo është krejtësisht normale.

Sepse ju tani e dini se çfarë është e përfshirë në një pastrim të dhëmbëve unë shpresoj se ju mund të kuptoni se pse ato janë të shtrenjta, dhe pse brushing dhëmbët qen tuaj çdo ditë është padyshim mënyra më e mirë për të shkuar.

Mos harroni një gojë të pastër dhe të shëndetshme do të ndihmojë në parandalimin e shumë çështje të tjera shëndetësore për qen tuaj në të ardhmen.

Pasi gojë qen tuaj është shëruar nga procedura e saj dentar atëherë ju mund të fillojnë procesin e brushing dhëmbët qen tuaj për të mbajtur dhëmbët e tij dhe gojën e shëndetshme në të ardhmen.

Këtu është një foto e të drejtës së gojës të po qeni i saktë, pas një pastrim të dhëmbëve, kështu që ju e dini se çfarë të presin dhëmbët qen tuaj të duken si pas marrjen e tyre pastrohen nga vet tuaj.

Pas pastrimit DENTARE

Si të lahen dhëmbët qen tuaj

Deri tani ju jeni me siguri pyesin, në rregull pikërisht si unë lajnë dhëmbët qen tim?

Unë të kuptojë se ajo ndihmon për të parë se si diçka e tillë është bërë në vend se duke u përpjekur të kuptoj atë përmes gjykimit dhe gabim me veten, kështu që më poshtë është një video e madhe që kam gjetur për të ju tregojnë saktësisht se.

Edhe pse kjo nuk është një çoban gjerman në video, ajo ende bën një punë të madhe të shpjeguar më shumë për kujdesin dentar, ofron këshilla të madhe, dhe ju tregon se si për të larë dhëmbët qen tuaj.

Unë e di unë kanë dhënë me ton të informacionit këtu për shëndetin oral qen tuaj dhe unë shpresoj se ju gjetur këtë të dobishme, por më e rëndësishmja unë shpresoj që ju të filloni të kujdeseni për shëndetin e dhëmbëve qen tuaj.

Faleminderit.

LIKE KETE POST Blog?
Get më i drejtë për të Email juaj Nga Nënshkrimit Sot, MË SHUMË:

Get My Ebook FALAS:

5 Medikamente të Njeriut Të ASNJEHERE Dërgoj Shepherd juaj gjermanisht

 

336 x 280